ORHAN GENCEBAY VE SEVİM EMRE'YLE İLGİNÇ BİR AŞK RÖPORTAJI

Gazete, Dergi, İnteret Portalı vb. Basında Çıkan Haberler ve Duyurular...
Forum kuralları
DİKKAT! Bu bölümde yayınladığınız haberleri nereden aldıysanız, haberin WEB ADRESİNİ kaynak olarak yazmanız ZORUNLUDUR.

Örneğin:
(Kaynak: http://www.tercuman.com.tr/v1/yazaryazi ... ziid=12239 )

Gencebay'ın siyasal düşünceler içeren haberleri ancak 'kilitli konu' olarak yayınlanabilecektir. Bu haberlere üyelerin yorum yapmaları önlenecektir. Gencebay'ın siyasal ifadelerinin yer aldığı haberleri yayınladıktan sonra, yönetime bildirimde bulunup konunun kilitlenmesini talep ediniz.

Yeni mesajgönderen ultrabiyolog tarih 30 Ağu 2008, 15:18

17.08.2008 17:47:00

Hafta sonunun en ilginç röportajlarından biri Posta'da Müge Dağıstanlı imza attı. Sevim Emre: Orhan sana hala çok aşığım Orhan Gencebay: Biz de aynı mıntıkalardayız Sevim Hanım... İşte pazar eklerinin en ilginç aşk röporjı...

35 yıllık aşkın anatomisi

Sevim Emre: Orhan sana hala çok aşığım

Orhan Gencebay: Biz de aynı mıntıkalardayız Sevim Hanım

Orhan Gencebay ile hayat arkadaşı Sevim Emre'nin tatil için Bodrum'a gittiğini duyunca 'tam sırası' dedim. Atlayıp Bodrum'a uçtum. Orhan Bey yılın yorgunluğunu atmış, rahatlamıştı. 13 kilo veren Sevim Emre havuz kenarında kraliçeler gibi dolaşıyordu. Saat 18.00 sularında başlayan sohbette işi gücü bıraktık. Hep aşktan, sevgiden söz ettik. 35 yıllık bir çiftin bir arada kalabilme becerisini tartıştık. Orhan Gencebay kalbinin kapılarını ilk kez bu kadar içtenlikle açtığını söyledi. Sevim Emre'nin gözlerinde ise hala aşk vardı...

* Orhan Bey geçtiğimiz günlerde doğum gününüzü kutladınız. Yaşınızı söylemenizde bir sakınca var mı?

Nüfus cüzdanına bakmayalım. Ruh yaşım 23, kemik yaşım 37. Aslan gibiyim.

* Otoriter tavrınız Aslan burcu olmanızdan mı ileri geliyor?

Bakma böyle olduğuma. Ben aslında kuzu gibi bir aslanım.

* Bunu Sevim Emre'ye sorsam daha doğru olacak galiba.

Sevim Hanım bana geçen doğum günümde oyuncak bir kuzu almıştı. O kuzu yastığımın üzerinde durur. Bu yüzden evde bana 'Sevim'in Kuzusu' derler.

* Orhan Bey kuzu gibi mi Sevim Hanım?

Öyledir. O benim canım kuzum.

* Orhan Bey, Sevim Emre'yi tanıdığınızda Türkiye güzeliydi. Birlikte 35 yıl geçirdiniz. Egosu ve şöhreti yüksek iki kişi birbirine 35 yıl nasıl tahammül etti?

Orhan Gencebay: Sevgi, saygı, hoşgörü ve uyum olduktan sonra neden olmasın ki? Sevim Hanım'a 35 yıl önce şunu dedim: 'Bir evde 2 şöhret olmaz. Evlilik bu şekilde yürümez. Ya ben ya da sanatın' dedim.

Sevim Emre: Bunun adı aşk Mügeciğim. Orhan Bey'e olan aşkım sayesinde her şeyin üstesinden geldim. O soru karşısında cevabım şu olmuştu: 'Sonsuza kadar seninle olmak istiyorum Orhan'.

* "Keşke hem sahneye çıksaydım hem de Orhan olsaydı" demediniz mi?

Çok değerli hocalardan ders almıştım, güzelliğimin doruğundaydım. 3 bin şarkılık repertuvarım hazırdı. Ama hem sahne hem aşk olmazdı. İyi ki aşkı seçtim. Bir saniye pişman olmadım. Bir daha dünyaya gelsem yine Orhan'ın eşi olurum. Onsuz bir hayat düşünemiyorum ki.

* Yakınlarınız 'Sevim Emre geyşa gibi kadındır' diyor. Doğru mu?

Sevim Emre: Eh doğru sayılır. Bir kadın her zaman erkeğinin bir adım gerisinde durmasını bilecek. Çünkü erkek hep çok yorulan ve mücadele eden taraftır. Tamam, istisnalar da var. Ama genel olarak sorumluluk erkeklere ait.

* Eyvah! Kadınları kızdıracaksınız.

Sevim Emre: Kızmasınlar, mutlu olmanın sırrı bu. Mutlu olsunlar.

Orhan Gencebay: Erkeğin daha önde ya da arkada olması ast-üst ilişkisi anlamına gelmez. Ama evin düzeni kadına aittir. Evin dışındaki düzen ise erkeğindir.

* Sizin evde en son sözü kim söyler?

Sevim Emre: Biz pederşah bir aileyiz. Orhan babamız gelmeden sofraya oturmayız. Sabah kahvaltı hazırlanır ve onu sofraya bekleriz. Orhan Bey akşam eve geldiğinde kapıyı mutlaka benim açmamı ister. Son söz de onundur.

Orhan Gencebay: Hatta bu yüzden anahtarı bile almam. Kapıyı Sevim açsın isterim.

* Peki hanımefendi kapıyı nasıl ve ne şekilde açıyor acaba?

Orhan Gencebay: İlk 25 yıl o kapı daha farklı açılıyordu. Son 10 yıl da iyi, ama ilk 25 yılki gibi değil.

Sevim Emre: Aaa! Ben hep bakımlıyım Orhancığım, değişen ne var?

Orhan Gencebay: İlk 25 daha farklıydınız.

Sevim Emre: Ama yine 'hoşgeldin canım, hoşgeldin aşkım' diyorum.

Orhan Gencebay: Son 10 yılda da bunu duyuyorum. Ama ilk 25 yıl başkaydı Sevim Hanım.

Sevim Emre: Kapıyı göbek atarak mı açıyordum Orhancığım? Ben hiç değişmedim ki.

Orhan Gencebay: Yok, hayır. Ama bana farklı geliyormuş demek ki. Neyse bir daha düşünürüz.

* Nerede ve nasıl tanıştınız?

Orhan Gencebay: Sevim, Türkiye Güzeli seçilmişti. Fotoğraflarından zaten etkilenmiştim. Karşılaştığımız günü hatırlıyorum da... Hayatımda ilk kez böyle çarpıcı bir güzelle karşılaşmıştım. Sevim'i gördüğümde 'Aman Allahım. Aya mı bakıyorum yoksa yıldıza mı' dedim. Tabii sonra sevgi, saygı çerçevesinde ilerledi arkadaşlığımız.

* Güzel bir kadın görüp etkilenmişken sevgi ve saygı nasıl hemen devreye giriyor?

Çünkü ilişkimiz önce abi-kardeş olarak başladı.

* Nasıl yani?

Orhan Gencebay: Sevim bana 'Orhan Abi' diyordu.

Sevim Emre: Böyle güzel gördü mü gözlerin benden önce/Görür görmez tutmaz oldu dizlerim bir görüşte/Aşık oldum Orhan sana delice.

* Sevim Hanım bu dizeler size mi ait?

Sevim Emre: Evet, Orhan'ı gördükten sonra yazmıştım, hala arada bir söylerim.

* Abi-kardeş diye başladınız sonra nasıl sevgili oldunuz?

Orhan Gencebay: Yalnızdım, yardıma ihtiyacım olduğu bir dönemdi. Sevim o günlerde bana çok yardımcı oldu. Sonra gönül birlikteliği oluştu.

Sevim Emre: Orhan Bey beni 'Love Story' filmine götürdü. Filmin ortasına doğru gözlerimiz birkaç saniye birbirine kilitlendi. O an müthiş bir elektriklenme oldu. Çıkışta el eleydik.

Orhan Gencebay: Tabii el ele olacaktık Sevim Hanım. Omuz omuza mı olsaydık, dostça... (Kahkahalar patlıyor)

* Orhan Bey 'Love Story' filmini özel olarak seçtiniz değil mi? Yani her şey daha kolay olur diye...

Hayır özellikle seçmedim. Film o zaman meşhurdu.

* Sevim Hanım, Orhan Bey'in en çok neyi sizi çok etkiledi?

Orhan Bey'i tanımadan 1 yıl önce fal baktırmıştım. Falcı bana 'Karşına öyle bir adam çıkacak ki, granit kayaları gibi sağlam, güçlü ve etkileyici olacak' demişti. Orhan Bey'i ilk gördüğümde 'İşte falcının söz ettiği adam' dedim. O granit kayalarının Orhan olduğunu anladım.

* Bunu Orhan Bey'e nasıl söylediniz?

Sevim Emre: Ona 'Granit kayasına konan bir serçeyim. Bu serçeye bir yuva verecek misin?' dedim. Orhan bana gayet etkileyici bir ses tonuyla şöyle dedi: Bu granit kayalara yuvanı yap ve istediğin kadar orada kal. Bu kale senin!

Orhan Gencebay: Öyle bir serçeydi ki graniti ustaca oydu. (Gülüşmeler) Tabii Sevim Hanım beni sertlik değil, sağlamlım açısından granit kayasına benzetmişti.

* Orhan Bey gerçekten de kaya gibi duruyorsunuz maşallah!

Eskiden çok spor yapıyordum. Onların etkisidir. Kasıntı değiliz, sağlamlık açısından öyle duruyoruz.

Sevim Emre: Orhan Bey'in göğsü Erzurum Yaylası gibidir.

* Ne? Erzurum Yaylası mı?

Orhan Gencebay: Tabi sporun etkisiyle geniş görünüyoruz. Bir de gönlümüz geniştir, herkesi içine alabilir.

* Sevim Hanım sizi serçe gibi oyar valla!

Yok, onun her zaman çok çok özel bir yeri var.

* 35 yılın sonunda aşkın yerini ne alır?

Sevim Emre: Ama ben Orhan'a hala çok aşığım

Orhan Gencebay: Kişiler birbirini sevip sayıyorsa bu ömrünüzün sonuna kadar yeter.

* Birbirinizi gördüğünüzde hala heyecanlanıyor musunuz?

Sevim Emre: Hala içim 'pır pır' eder.

Orhan Gencebay: Birbirimize bağlıyızdır.

* Orhan Bey, Sevim Emre aşktan, heyecandan söz ediyor. Siz çok 'cool' takılıyorsunuz, neden?

Sevim Hanım berhudar olun! (Gülüşmeler) Ben birçok şarkımı Sevim Hanım için yazdım.

* En uzun ne kadar ayrı kalabiliyorsunuz?

Orhan Gencebay: 35 yıl içinde 12 gün ayrı düştük.

Sevim Emre: Orhan Bey, Samsun'a gitmişti. Zor dayanmıştım hasretine.

* Sevim Hanım geceleri uyanıp Orhan Gencebay'ın nefesini kontrol ettiğiniz doğru mu?

Orhancığım kalp ameliyatı geçirdikten sonra onu kaybetme korkusuyla öyle sarsıldım ki gece 4 kez uyanıp nefesini kontrol ediyorum. Yemeklerini, ilaçlarını hiç aksatmadan hazırlıyorum. Orhan Bey'i biraz sıkıntılı göreyim, dünyam başıma yıkılıyor. Kesinlikle gözüme uyku girmiyor.

* Orhan Bey geçirdiğiniz kalp ameliyatının ardından Sevim Hanım'a olan duygularınız değişti mi?

Hayır hiç değişmedi. Ben başka gönülleri kırmamak için sıkıntıları hep içime attım ve kendi gönlümü kırdım. Dertler benim olsun, sevinçler senin olsun dedim. Sevdiğim insanların benden daha iyi olması için çalıştım.

* Sevim Hanım, Orhan Bey'in sürekli peşinde mi koşturuyorsunuz?

Evde beste ya da araştırma yaparken kahvesini yapıp götürürüm. Bu saatlerde sessizlik ister. Odaya girerken çıt bile çıkarmadan kahvesini yanına koyarım. Ama tatillerde işimiz çok zor oluyor.

* Neden?

Sevim Emre: Geçenlerde Efes'e gitmiştik. Ben tarihi harebelerin çevresinde 10 kez tur attım. Ama baktım ki Orhan hala bir taşa bakıyor. 'Orhancığım 2 saatten beri bir taşa bakıyorsun. Orada ne var? Ben bir şey görmedim' dedim.

Orhan Gencebay: Şimdi ben o an Efes'i bir bütün olarak görebildim. Bir mezar taşı vardı. Bir adam sevdiği kadını kaybetmiş. Ardından da şunları yazmış: 'Ben de senin arkandan geliyorum. Çünkü acına dayanamıyorum'. İki sevgilinin mezarı da aynı yerde. İnsan yaşadığı sevgiyi de düşünerek duygulanıyor. Sevim bunu görmedi.

* Şimdiki çiftler evlenmeden önce sözleşme imzalıyor. Sizin sözleşmeniz var mıydı?

Orhan Gencebay: Bizim derin bir gönül bağımız vardır. Bir bakışla anlaşırız.

Sevim Emre: Benim sözleşmem aşk. Orhan'ın bir bakışı bana yeter.

* Orhan Bey cömert bir erkek misiniz, Sevim Hanım'ın her istediğini alır mısınız?

Seven erkek cömerttir, sevmeyen ise cimri. Ben maddi-manevi Sevim Hanım'ın hiçbir isteğini geri çevirmem.

* Sevim Hanım'a en son 2008 model cip aldığınıza göre...

Orhan Gencebay: Hanımefendinin kilo vermesini istiyordum. O da, cip istiyordu. "Eğer kilo verirsen bu cipi sana anında alacağım' dedim. Tam 13 kilo verdi.

Sevim Emre: Mustafa Karataş ve Müge Aslan yönetiminde kampa girdim. 6 ayda 13 kilo verdim. Tabii cip geldi. Orhan Bey 1998 yılında da 10 kilo vermem için 20 bin YTL ödül koymuştu. Ama 8 kilo verebildim. Bu parayı alamadım, onun yerine cip almıştım. Orhan böyle yapmazsa ben 100 kilo olurum valla.

Orhan Gencebay: Sevim Hanım'ı her zaman ince ve formda görmek istiyorum. Bu yüzden teşvik pirimleri koyuyoruz.

* Müjde Ar "Bir filmde Orhan ile bir filmde oynadık, bikinili sahnelerim vardı. Sevim Emre kıskançlıktan seti bastı" demişti doğru mu?

Orhan Gencebay: Hayır böyle bir şey olmadı.

Sevim Emre: Müjde dostumdur, hatta beni çok beğenir. Bana 'kılçıksız uskumru' demişti. Orhan çalıştığı tüm kadın oyuncuları kardeşi gibi görmüştür.

* Orhan Bey 35 yıl boyunca gözünüz Sevim Emre'den başka bir güzel görmedi mi? Göz çapkınlığı dahi olmadı mı?

Sevim Emre: Ben o gözleri kapattım Mügeciğim.

Orhan Gencebay: Sevim bir çember çizdi. Beni de tam ortasına koydu. Ben ortada duruyorum. Sevim ne istersem yapıyor. Ben de o çemberin dışına çıkmak istemiyorum.

Sevim Emre: Orhan Bey o çemberin dışına çıkarsa beni kaybeder.

Orhan Gencebay: Kaybetmekten bahsetmeyelim isterseniz Sevim Hanım.

Sevim Emre: Bahsetmiyorum aslında...

* Kızmayın Orhan Bey, ilişkileri ayakta tutan kaybetme korkusu değil midir?

Orhan Gencebay: Ama biz bunu hiç dile getirmeyiz.

* Sevim Hanım'a hala ilk günkü gibi aşık mısınız?

Orhan Gencebay: Bunca yıldan beri bazı şeyleri hala söylüyorsak bir anlamı vardır.

Sevim Emre: Aşık mısın Orhan? Sen onu söyle.

Orhan Gencebay: Biz tercihimizi yapmışız.

Sevim Emre: Ben sana çok aşığım.

Orhan Gencebay: Biz de aynı mıntıkalardayız.

Sevim Emre: Haydi söyle artık Orhan.

* 'Sana aşığım' demekten çekinmenizin ne gibi bir sebebi var?

Orhan Gencebay: Ben Sevim Emre için yüzlerce beste yaptım. Bir şarkımda 'Sen benim korkulu rüyamsın/Sevip sardığım hülyamsın/Sen benim dünyamsın' dedim. Daha ne diyeyim? Ben ona çok güzel şöyler söyledim.

Sevim Emre: Orhan eskiden sigara paketlerine bile beni ne kadar çok sevdiğini yazardı. Onların hepsini saklıyorum.

Orhan Gencebay: Ya orkideler Sevim Hanım?

Sevim Emre: Ah evet. Evimizin her bir köşesi Orhan Bey'in bana aldığı orkidelerle doludur. Sulamadığım zaman bile ölmüyorlar. Çünkü aşkı, sevgiyi temsil ediyorlar. Bizim evde aşk ve huzur var.

Orhan Gencebay: Berhudar olun Sevim Hanım!..

Sevim Emre: Allah sizi başımdan eksik etmesin Orhancığım.
Kullanıcı avatarı
ultrabiyolog
Atılmış Üye
Atılmış Üye
Cüra
Cüra

Berhûdar Etti: 0
Berhûdar Oldu: 0
Uyarılar: (0%)
Level: 3
HP: 0 / 44
0 / 44