Davulların Babası GENCEBAY [MAKALE]

Gencebay Müziğinin Derinliklerine Yolculuk...
Forum kuralları
Dikkat:
-Tek bir eser ile ilgili yorum ve analizler için burayı değil, eserleri-f69/ kategorisini kullanınız.
-Tek bir albüm ile ilgili yorum ve analizler için burayı değil, diskografi-f67 kategorisini kullanınız.

Davulların Babası GENCEBAY [MAKALE]

Yeni mesajgönderen idam_mahkumu tarih 21 Şub 2008, 23:08

Davul (Bateri):  Davul, ritim sazların babasıdır. Gencebay bu zor enstrümanı rahatlıkla icraa edebilmektedir. özellikle 70’li yıllarda ki Gencebay eserlerinin patronu olmuş bir enstrümandır. 70-80 arasın da ki hemen her eserde başı davullar çekmektedir. Rock alt yapılı eserinden, Sanat Müziği eserine, Halk müziği eserinden Serbest Gencebay eserlerine kadar hemen her eserde davul atakları ve soloları ile karşılaşmamak mümkün değildir..

Biricik’i biliriz hepimiz. Biricik’in babası Burhan TONGUÇ, Gencebay’ın çok saydığı bir saz arkadaşıdır. Burhan Bey bir Jazz Müziği Bateristidir. Gencebay’ın kadim dostudur ve özellikle 70’li yıllarda Gencebay eserlerinde Davulları Caz Müziğin babası Burhan TONGUÇ Çalmaktadır.

Gencebay müthiş bir Alt yapıcıdır. Şuan piyasada duymaya alıştığınız alt yapı tekniklerini Türkiye de  ilk kullanan Orhan GENCEBAY’dır. Bir çok tekniği müziğimize kazandıran zaten kendisidir.

Akustik Davulları Batı anlayışı ile Türkiye de ilk kez  kendi müziğinde kullanan Gencebay,ağırlıklı olarak bazı eserlerde çok bazı eserlerde geri planda kullanmıştır.

Ben Doğarken Ölmüşüm: ( Eserde Davul Solo ve Atakları bolca mevcuttur )
Bir Araya Gelemeyiz: ( Eserde yer yer Davul Soloları ve AnadoluRock tarzında ataklar vardır )
Batsın Bu Dünya: ( Eser Baştan sona kadar Rock Davul Atakları ile mevcuttur )
Hatasız Kul Olmaz: ( Eserin Alt yapısı Tam Bir Jazz-Rock Müziğidir. Davul Atakları İle Doludur )
Seni Buldum Ya: ( Eserin İntrosunda Davul Solosu Vardır. Eser Davul Atakları ile süslenmiştir)
Bunca Yıl Habersiz: ( Davul Atakları eserin yapısını oluşturur.Dinleyince daha iyi anlarsınız..)
Bağrımda Bir Ateş Var: ( Eser Davul Atakları ile meşhurdur. )
Sevmenin Zamanı Yok: ( Eserin İntrosunda Davul Solo Vardır, Davul Atakları ile süslenmiştir.
İdam Mahkumu: ( Eserin Alt Yapısı çok güçlüdür, Davul Atakları ile süslüdür )
Yeneceğim Kendimi:( Eserin Sonunda Davul Solo Vardır, Eser Baştan Sona Ataklarla doludur )

Ama Gencebay son yıllarda, (nedense) Davullara eskisi kadar zor görevler vermiyor. Ayrıca, son 10 yılın albümlerindeki Davulların akustik değil, dijital olduğunu söylemek lazım...

Gencebay Akustik Davul mucizelerinin tava vurduğu albümler,Batsın Bu Dünya, Hatasız Kul Olmaz, Sarhoşun Biri, Leyla İle Mecnun, Yalnız Değilsin ve Cevap Ver'dir. Gönül dostu, Kiralık dünya, Yürekten Olsun, Klasikler Serisi, İdeal aşk, Yargısız İnfaz albümerinde Midi Davul var...

Özellikle Sarhoşun Biri, Cevap Ver ve Yalnız Değilsin'in davulları bir ömre bedel...

Davulların akustik olmasınında bir katkısı vardır, Yalnız Değilsin ve Cevap Ver albümlerinin kayıtlarında duygu kayıp oranı % 0'dır. Hiç bir duygu dijitalliğin soğukluğunda kaybolmamıştır. Ama bakın klasiklerde böyle değil.. Hele klasiklerde 2'de ( davulların midi olmasınında payı ile ) duygu kaybı yer yer % 60-70'lere ulaşıyor...

Gencebay'ın Davul soloları kadar lezzetli birşey yoktur... Saatlerce dinlemek istersiniz. Hatasız Kul Olmaz'ın alt yapısı meselâ... O davul solalar ne kadar harika... Bass gitar ile beraber..

Gencebay'ın müziğinin bel kemiklerinden birisi de şüphesiz canlı davul kayıtları olmuştur...

Düşünsenize, Yeneceğim Kendimi bile midi davul... Albüm kapağınada açık açık yazmışlar, Davul Dijital diye :)

Ama Cevap Ver ve Yalnız Değilsin albümü başka... O albümde Davullar akustik... Beni Biraz Anlasaydın albümünde Orhan abimiz araştırmacı ruhu ile Ritm Box kullanmış...

İşte bir midi davul

Bu da bir akustik davul

Makale: Ömer Faruk EROL / İdam Mahkumu

İnerken aklıma bir kara perde, herşey yeniden başlar bittiği yerde...

Linkleri sadece Üyeler görebilir.

Kullanıcı avatarı
idam_mahkumu
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Divan Sazı
Divan Sazı

Berhûdar Etti: 674
Berhûdar Oldu: 1948
Uyarılar: (0%)
Level: 46
HP: 1121 / 7478
1121 / 7478
MP: 3570 / 3570
3570 / 3570
EXP: 3713 / 3828
3713 / 3828

Re: Davulların Babası GENCEBAY [MAKALE]

Yeni mesajgönderen SerdarYılmaz tarih 21 Şub 2008, 23:51

Gencebay bu:

Ama onu israrla böyle gören, görmek ve göstermek isteyenler böyle anlatiyorlar:

...

Ömer´in yazdiklari çok güzel..

Gencebay, müzigin her bir aletine hayran bir insan.. Neticesinde bir müzisyen...

Bateri bir eserde alt yapi saglama hususunda Ömer´in söyledigi üzere çok önemli bir alettir.. 70´lere girisle Gencebay da eserlerine iyiden iyiye bu aleti de sokmaya baslamistir.. Ömer´in saydiklari örnekler ortada... En çok Bir Araya Gelemeyiz´deki baterileri severim.. Hele ki aranagmeden sonra gelen söz kisminin basinda bateri & bass ikilisi insani uçurur... Enfes bir eserdir zaten...

Örnekler gerçekten de çoktur.. Ve belirtildigi gibi - hepimizin sikayeti - midi, akustigi hiç bir zaman tutmamistir, tutmaz... Bir de söyle birsey var..; hani, eski bilim kurgu filmlerine bakinca sahne efektleri falan insanin gözüne bir acaib görünür, komik gelir - öyle ya, teknoloji durmadan gelisir, yeni hos, eski komik görünür insanin gözüne - bu burada da biraz öyle.. Yillar öncesi Klasikler 1´deki ritmik alt yapi kötü anlamda dikkatimi çekmezdi, ama bugün dinleyince sanki bir bilgisayar oyunundan basit bir sarki çaliyormus gibi duyuluyor bazen... Bu böyle birsey iste.. Yarin da bakarsin ki Yürekten Olsun´daki alt yapi insanin bir tuhafina gidecek... Ama akustik öyle mi..?? Bugün Werner Müller orkestrasinin Ask Mezari icrasini dinliyorsun, sanki dün kaydedilmis gibi tap taze ve parlak mi parlak bir kayit var... Bugün de dinlenir, 50 sene sonra da dinlenir... Akustigin farki bu.. Yarin birgün alamet bir icat çikartip akustigi gölgede birakacak icat mi çikartirlar, bilemem.. Ama su günümüze bakacak olursak, akustik davulun yerini hiç bir bilgisayar programi tutmaz...
Kullanıcı avatarı
SerdarYılmaz
Divan Sazı
Divan Sazı

Berhûdar Etti: 220
Berhûdar Oldu: 150
Level: 28
HP: 78 / 1963
78 / 1963
MP: 937 / 937
937 / 937
EXP: 1054 / 1087
1054 / 1087

Yeni mesajgönderen topraktanbircan tarih 22 Şub 2008, 00:20

Çok önemli noktalara değinmişsiniz arkadaşlar.Özellikle Ömer'in midi davul kullanılması ve duygu kaybı,Serdar'ın da akustik davulun hiçbir zaman eskimeyeceği tespitleri can alıcı.Son yıllarda Gencebay'ın albümlere eskisi kadar özen göstermediği,para harcamadığı ortada.Biraz daha kolayına kaçsa bağlamayı bile bilgisayara çaldıracak.Gencebay'ın davulu ilk kullandığı parça "Bir araya gelemeyiz" parçasıdır.ve "BİR ARAYA GELEMEYİZ" ESERİNİ,BİR ARAYA GELEMEYİZ YAPAN CENGİZ TEOMAN'IN ÇALDIĞI AKUSTİK DAVULDUR.Bu kadar da önemli bir sazdır.Artık "Yeneceğim Kendimi" gibi rock olduğunu iddia ettiği bir şarkıda bile digital davul kullanıyorsa durum gerçekten vahim demektir.Belki Gencebay için "Davulların babası" gibi bir ifade çok iddialı olabilir ama aynı sitar,obua,bateri,bass gitar,mızıka,gitar,buzuki gibi enstrumanları ve nice orkestrasyon tekniklerini Türk müziğine ilk defa ciddi olarak sokan oysa;altyapılarda davul kullanımı ile ilgili de aynı şey söylenebilir.
Kullanıcı avatarı
topraktanbircan
Divan Sazı
Divan Sazı

Berhûdar Etti: 82
Berhûdar Oldu: 177
Level: 33
HP: 178 / 2982
178 / 2982
MP: 1424 / 1424
1424 / 1424
EXP: 1536 / 1612
1536 / 1612

Yeni mesajgönderen SerdarYılmaz tarih 22 Şub 2008, 00:26

topraktanbircan yazdı:... Belki Gencebay için "Davulların babası" gibi bir ifade çok iddialı olabilir ama aynı sitarı,obuayı,bateriyi,bass gitarı,mızıkayı,gitarı ve nice orkestrasyon tekniklerini Türk müziğine ilk defa ciddi olarak sokan oysa;altyapılarda davul kullanımı ile ilgili de aynı şey söylenebilir.

Katiliyorum. Ömer de sanirim senin dedigin anlamda dedi sanirsam. Yani yanlis anlamadiysam :- )

Neticede senin de ifade ettigin gibi bizlere yabanci olan bir çok aleti bizlere sunan insan olmustur Gencebay... Türk müziginin ufkunu açmistir.. Ne yazik ki bu girisimler artik yok, hersey siradanlasti, piyasa isine döndü... Bir obua çalan dahi çagrilmiyor, onu bile bilgisayardan çikartiyorlar... Ne diyeyim ki..
Kullanıcı avatarı
SerdarYılmaz
Divan Sazı
Divan Sazı

78 / 1963
937 / 937
1054 / 1087

Yeni mesajgönderen idam_mahkumu tarih 22 Şub 2008, 00:33

SerdarYılmaz yazdı:
topraktanbircan yazdı:... Belki Gencebay için "Davulların babası" gibi bir ifade çok iddialı olabilir ama aynı sitarı,obuayı,bateriyi,bass gitarı,mızıkayı,gitarı ve nice orkestrasyon tekniklerini Türk müziğine ilk defa ciddi olarak sokan oysa;altyapılarda davul kullanımı ile ilgili de aynı şey söylenebilir.

Katiliyorum. Ömer de sanirim senin dedigin anlamda dedi sanirsam. Yani yanlis anlamadiysam :- )

Neticede senin de ifade ettigin gibi bizlere yabanci olan bir çok aleti bizlere sunan insan olmustur Gencebay... Türk müziginin ufkunu açmistir.. Ne yazik ki bu girisimler artik yok, hersey siradanlasti, piyasa isine döndü... Bir obua çalan dahi çagrilmiyor, onu bile bilgisayardan çikartiyorlar... Ne diyeyim ki..

Yani evet, o manada dedim. :) Ritm - Perküsyonist abimiz  :D

İnerken aklıma bir kara perde, herşey yeniden başlar bittiği yerde...

Kullanıcı avatarı
idam_mahkumu
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Divan Sazı
Divan Sazı

Berhûdar Etti: 674
Berhûdar Oldu: 1948
Level: 46
HP: 1121 / 7478
1121 / 7478
MP: 3570 / 3570
3570 / 3570
EXP: 3713 / 3828
3713 / 3828

Yeni mesajgönderen hayat kavgası tarih 22 Şub 2008, 00:50

Ben de bugün Bir araya gelemeyiz eserini dinlerken bateriyi düşünüyordum.Bence artık bütün her şey akustik olmalı.Sayın Orhan Gencebaya duyrulur.
Kullanıcı avatarı
hayat kavgası
Elektro Bağlama
Elektro Bağlama

Berhûdar Etti: 179
Berhûdar Oldu: 62
Level: 23
HP: 24 / 1225
24 / 1225
MP: 585 / 585
585 / 585
EXP: 645 / 698
645 / 698

Yeni mesajgönderen SerdarYılmaz tarih 22 Şub 2008, 00:52

Simdi "midi drum"un resmine baktim da...

Ya, insanlar acaba yeni gelen aletlerin resmine cismine bakip, müzisyenliklerinden olsa gerek, meraktan mi bu aletlere birden bire çok yöneliyor, tercihlerini bir dönem bunlardan yana kullaniyorlar..?? Öyledir..

Yani mesela bakiyorsun 80´lere, orada çikti ilk bu "akustik/bilgisayar" degisimi olayi, akustigin yerini 80´lerde almaya basladi bu elektronik aletler.. Orada denenmis olmasina çok da lafim yok; yeni bir icat çikmis, müzik dünyasina yep yeni sunumlar olmus, degerlendirmek de son derece dogal.. (bkz. Beni Biraz Anlasaydin)..

Ben bir olasi bütçe sorunundan dolayi bazi çalgilarin yerini elektronik/bilgisayar islerinin aldigi fikrine tamamen inanamiyorum.. Sonuçta bir baterist tutmak pahaliysa, su midi durum aletini almak çok daha bir pahali olay olmalidir diye inaniyorum.. Demek ki millet bu aletleri görünce bir çocugun bir çocuk magazasinda yeni bir oyuncak gördügü gibi oluyorlar, hele ki Gencebay gibi bir müzik aşığının halini az çok tahmin edebiliyorum... :- ) Zaten dönem dönem bakiyorsun, Gencebay bir akustige dönüyor, bir elektronige.. En son Klasikler 2 ile akustikti, simdi yine elektronik... Eger olay sadece bütçe sorunu olayindan ibaret olsaydi 80´lerde, 90´larda neden ara ara bilgisyar davul tercih edildi, degil mi..??

Evet, anlayabiliyorum Gencebay´i.. Biz müzisyen olarak böyle seylerden heyecan duymasi çok dogal bir olay olmali, ama kendisi de biliyordur ki, nihayetinde akustigin yerini hiç biri tutmamistir su güne dek.. Deneme ve degisiklik elbet olacak, ama öze dönüs ne zaman..??
Kullanıcı avatarı
SerdarYılmaz
Divan Sazı
Divan Sazı

78 / 1963
937 / 937
1054 / 1087

Yeni mesajgönderen celilyaman tarih 22 Şub 2008, 18:13

Bu konuda Sevmenin Zamanı Yok eserini çok farklı görüyorum. Davul eserin tamamına eşlik ediyor. Zaten baştaki klavyeden sonra davul başlatıyor eseri ki ben buraya bitiyorum işte. O kemanlarla birlikte bateri alıp götürüyor beni
Sen biz oldun, biz de sen olduk bunu böyle say
Sen gönül dostu pirimiz Orhan Gencebay
Kullanıcı avatarı
celilyaman
Cüra
Cüra

Berhûdar Etti: 0
Berhûdar Oldu: 2
Level: 4
HP: 0 / 61
0 / 61
MP: 29 / 29
29 / 29
EXP: 33 / 38
33 / 38

Yeni mesajgönderen gencebayram tarih 23 Şub 2008, 23:13

ömerciğim davul diye bahsettiğinin diğer adını kullanıp bateri deseydin daha iyi olmazmıydı. çünkü gencebay anadolu davulu yani bizim düğünlerimizi kına gecelerimizi şenlendiren davullarımızıda çok sık ve şık kullanmıştır. en belirgin kullandığı parçalardan biriside dediğin üzere bir araya gelemeyiz'in aranağmesidir.
Ayrıca gencebay bir ritim ustasıdır. bundan 6 sene okuduğum bir yazıda şeyk ritiminin mucidi gencebay diyordu ve gencebayda bu sözleri destekliyordu. şeyk ritminin nasıl bir ritim olduğunu bi ara sizlerle paylaşmak isterim. dinleyince yabancı gelmeyecek çünkü dünyaya mal oldu bugünkü şarkıların hemen hemen bir çoğunda kullanılıyor.

MEDENİYET EĞER SOYUNMAYI GEREKTİRİYORSA,
DESENE HAYVANLAR BİZDEN DAHA MEDENİ                
M.AKİF ERSOY.....
Kullanıcı avatarı
gencebayram
Divane
Divane

Berhûdar Etti: 56
Berhûdar Oldu: 29
Level: 15
HP: 4 / 488
4 / 488
MP: 233 / 233
233 / 233
EXP: 282 / 292
282 / 292

Yeni mesajgönderen Bestekar-NKA tarih 24 Şub 2008, 01:11

bu konuya değindiğin teşekkürler ömer.
davul yani batı enstruamanı olarak diğeradı  bateri,Genecebay eserlerinin bir çoğunda
önemli bir yeri vardır.o eserleri yukarıda sıralamşssın,o eserlerde başka bir şekilde de icra olamazdı zaten
Kullanıcı avatarı
Bestekar-NKA
Akustik Bağlama
Akustik Bağlama

Berhûdar Etti: 24
Berhûdar Oldu: 26
Level: 11
HP: 0 / 272
0 / 272
MP: 130 / 130
130 / 130