Yüklüyor...

Bağrımda bir ateş var (entrumantal)

Konusu 'Yardım' forumundadır ve Ferhan tarafından 7 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. Ferhan

Ferhan

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    7
    Ratings Received:
    Selam dostlar.

Bu yazıyı yazmak için çok düşündüm. Öyle iki üç saat değil, haftalarca düşündüm. Bir dönüm noktası yaşadım Gencebay müziğinde. Önceleri eserlerinin hiçbirini “en” diye nitelendiremezken, şimdi bu eser için “hayatımda apayrı bir yeri var” dememe sebep olan bir olayı sizlerle paylaşmaya karar verdim. Belki bana başka bir gözle (deli) bakılır diye bugüne kadar bunu kimseye anlatmadım (eşim dahil). Umarım beni anlayacaksınız.

Bir gün uzun bir araba seyahatı yaparken araba setine “Film müzikleri 2”i koymuştum. Yalnızdım, ses ayarı kanaatimce olması gereken hizasındaydı. “Sevmenin zamanı yok”, “Seni buldum ya” derken sıra “Bağrımda bir ateş var”a gelmişti. İntroda alışılmışın dışında birşeyler sezmiştim. Eserin başında alt yapının olmaması bir beklentinin ifadesiydi. Birşeyler olacak gibi sakin geçen bu bölüm “Hazırmıssın?” diyordu bana. Nakarat bölümüne sunum yapan ara müziği ile başlayan heyecanım “sevmek öyle güçlü ki...” bölümünde gezegenimizin dışına çıktığımı, bir serüvene kapıldığımı sandım. Anlatamadığım acayip haller olmuştu bana. Kalp atışlarım hızlanmıştı. Çok derin duygu yüklüydüm. Bestenin sözleri yoktu ama enstrümanlar bana nota diliyle birşeyler anlatıyorlardı sanki. Akor, alt yapı, ritim, bir mesaj, bir ima veriyorlardı bana. Nasihatlar verircesine iyimser bir duygu algılıyordum. Yaşamdan, sevgiden, sevinç ve hüzünden bahsediyorlardı. Hayattaki iniş ve kalkışları anlatıyorlardı. Çok da hassaslaşmıştım. Yüreğim sızlıyordu ama bu bana acı değil bilakis haz veriyordu. Üzerimde sanki bir yük vardı ama bu yük beni ezmiyor, hafifletiyordu. Acıyı ve tatlıyı aynı anda yaşamak gibi acayip bir şey. Çok derin bir maneviyata dalmıştım. Taki eserin "yıllardır yaşadım, sev diye diye" bölümündeki cello icrasına gelindiğinde doruk noktaya vardım. Olanlar orada oldu, boğazım düğümlendi ve hakim olamadığım gözyaşlarımın aktığını farkettim.
    Gururluydum; Gururum, bu müthiş şaheseri dinliyor olmamdan kaynaklanıyordu. Bir sanatçının, bir dehanın, Orhan Gencebay’ın eserini dinlerken mutluluğa erişmenin gururunu yaşadım. Sevinçliydim. Yıllardır özlemini çektiğim bir şeye/kişiye kavuşmuş gibiydim.
    Eserin kalan nekarat kısmını bu kez de (normal) bir halde dinleyip CD’yi kapatmıştım. Besmele çekerek "Allah' ım, neydi bu?" diye irkildim.
    Sabah tenha saatlerinde otobanda bu olayı yaşadığım için araba kullanmamı etkilememişti. Gözyaşlarımı silerek yoluma devam etmiştim.

Tekrar yazıyorum; bunu ilk ve belki son olarak burada paylaşıyorum. Aradan yaklaşık 6 ay geçmiş olmasına rağmen o günden beri bırakın bu eseri, bu CD’yi bile bir daha dinlemedim. Korku falan değil, elim varmıyor sanki. Ama o anı da andıkça mutlu oluyorum.
    Yukarıda da belirttiğim gibi, “Bağrımda bir ateş var” eserin artık bende apayrı bir yeri olmasıyla birlikte, Orhan Gencebay da hayatımda bir perçin daha vurmuştur.

Saygılarımla
    • Hep Böyle Kal Hep Böyle Kal x 2
    • Berhudar Ol Berhudar Ol x 1
  2. bahcevan57

bahcevan57

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    1
    Ratings Received:
    bu olayı bende yaşadım dersem ,inanırmısınız.ben bu olayı yürüyüş yaperken yaşadım.öyle bir zevk ki bu hiç bir şeyde yok.bu eser insan üstü.yaradan besteletmiş sanki.çok şaşırdım yazıyı okuyunca.beste aynı duygular aynı.
    • Berhudar Ol Berhudar Ol x 1
  3. Ferhan

Ferhan

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    7
    Ratings Received:
    Neden inanmayayım, çok güzel bir şey bu. Ne garip değil mi bahçevan kardeş birisiyle aynı duyguları paylaşmak. Kimbilir belki bizim gibi niceleri vardır aynı duyguyu yaşayıp ama paylaş(a)mayan.
  4. tarantini8

tarantini8

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    19
    Ratings Received:
    müzik dinlerken amiyane tabirle kopabileceksin, o bakımdan çok iyi anladığımı düşünüyor ve duygularınızı paylaşıyorum.

Paylaşmanın Asaleti