Son Konular

Orhan Gencebay ve Sitar

Sitar, Hindistan’ın milli sazıdır. Hindular asırlar boyu bu enstrümanı dini törenlerinde, halk ezgilerinde, düğünlerinde, ölüm törenlerinde kullanmışlardır.

Sitar Hindular için sadece bir çalgı değil, aynı zamanda da felsefî anlamı olan bir enstrümandır. Mistik bir çalgıdır.

Telli bir enstrümandır. 40 dan fazla teli bulunmaktadır. Kanun yüzüğü ile çalınabilmektedir. Oldukça zor bir enstrümandır. Çalabilmek, duygusunu ve o mistik havasını verebilmek her yiğidin harcı değildir.

Bu yüzden Türkiye de çalabilen sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Başta Orhan Gencebay olmak üzere Erkin Koray, İlham İrem’de bu mistik enstrüman ile bir dönem ilgilenmiştir.

İlk defa Orhan Gencebay tarafından Türk Müziğine giren bu mistik enstrüman, Gencebay’ın elinde hayat bulmuştur.

Gencebay özellikle 72-82 arası neredeyse bu enstrümanı elinden hiç düşürmemiştir. Bu enstrüman ile besteler, ezgiler üretmiştir. Bu Enstrüman ile film müziği yapmıştır.orhan-gencebay-137_215769

İlk olarak 73 yılında “Uğrunda Bir Ölmek Kaldı” adlı şaheserde, mistik Hindu sazı ile Gencebay caz müziği nüansları kullanmıştır.

Ben O Zaman Ölürüm adlı şaheserin 1975 film versiyonunda Gencebay Sitar ile solo yapmıştır. Eseri de baştan sona kadar Sitar ile icraa etmiştir.

Sitar ile yaptığı bestelerden biri olan “Nereden Bileceksin” şarkısı Sitar’ın gerçek ruhunu birebir yansıtan Gencebay eserlerindendir. Eserde baştan sona kadar Gencebay’ın büyülü parmakları Sitar çalmıştır.

Sitar çok zor bir enstrümandır ve Gencebay’ın büyük ölçüde zamanını almıştır. 80’lerden sonra Gencebay yoğun iş hayatı içerisinde Sitar’a zaman ayıramaz duruma gelmiştir. Ve 80’ler ile birlikte Sitar çalışmalarını seyrekleştirmek zorunda kalmıştır.

Sitar ile yaptığı bestelerden biri de Yalnız Değilsin albümünün marjinal eseri, Çoban Kızı’dır. Bu eserin Sitar ile bestelendiği rivayet edilir.

MAKALE YAZARI: Ömer Faruk EROl /  07 EYLÜL 2007

Check Also

Gencebay’ın Yedinci Harikâsı

Gencebay net aleminde pek söz edilmeyen, pek irdelenmeyen bir konu bu. Gencebay müziğinin büyüsünü keşfetmiş, …

%d blogcu bunu beğendi: